logo

Mistrovské utkání na ČT4 Sport k příležitostem 125 výročí založení klubu

27.10.2018

akce FK Loučeň

O uplynulém víkendu prožila Loučeň velký fotbalový svátek oslavující 125 let od historicky prvního fotbalového zápasu na území Česka, ve kterém se v Praze 18.4.1893 střetlo loučeňské Zámecké kopací mužstvo v Praze na Císařské louce s Regatou z Vídně. Při této příležitosti se v sobotu 14.4.2018 na louce v areálu zámku uskutečnilo připomínkové utkání v malé kopané mezi „dříve narozenými fotbalisty“ Loučeně a internacionály ČR vedenými vicemistrem Evropy Karlem Poborským. Zajímavé utkání v historických dresech skončilo smírně, ve střelbě pokutových kopů byli nakonec úspěšnější naši bývalí reprezentanti. V neděli 15.4.2018 se odehrál v přímém televizním přenosu mistrovský zápas naší krajské I.B třídy, ve kterém jsme v derby hostili družstvo Pátku. Pěkné jarní počasí, velký divácký zájem (kolem 1000 diváků, z toho 680 platících), řada významných hostů, k nimž především patřili Erich Thurn-Taxis (vnuk zakladatele fotbalu na Loučeni), ing.Tomáš Czernin (senátor ČR), Bohumil Vinš (starosta Loučeně), ing.Kateřina Šrámková (předsedkyně představenstva Loučeň a.s.), Martin Malík (předseda FAČR), Miroslav Liba (předseda SKFS), zástupci sponzorů tohoto utkání a mnozí další čestní hosté, a konečně také první jarní vítězství našeho družstva – to vše přispělo k vynikající atmosféře proběhnuvších oslav.
Popis průběhu utkání, tak jak byl zveřejněný v Nymburském deníku dne 16.4.2018.
Televizní utkání


FK LOUČEŇ 1893  –  TJ PÁTEK   4 : 0  (3 : 0)
Loučeň slavila ve velkém, Pátek zlomily chyby
Loučeň – Projekt Můj fotbal živě zavítal na Loučeň. Domácí fotbalisté zde hráli před kamerami České televize v přímém přenosu okresní derby krajské I.B třídy s celkem Pátku. Loučeň vstřelila čtyři branky, hosté vyšli naprázdno. Tři body tak zůstaly naprosto zaslouženě doma.
  
Loučeňský klub je nejstarším u nás a může se pyšnit tím, že jeho hráči odehráli vůbec první fotbalové utkání na našem území. Stalo se tak v dubnu roku 1893 a tedy takřka na den přesně po 125 letech odehráli Loučenští televizní utkání proti Pátku. Slavnostní výkop si vzal
 na starost princ Fritz Thurn-Taxis, patrony obou týmů byli herci z populárního seriálu
 Okresní přebor Ladislav Hampl a Leoš Noha.

A fotbalisté obou táborů šli na věc. Po úvodní oťukávané se jako první trefili domácí, se štěstím skóroval Gregar. A když ho do poločasu napodobili ještě kapitán Štěpánek a pak Mareš, bylo o vítězi téměř rozhodnuto. A jasno bylo krátce po změně stran, kdy se podruhé v utkání zapsal mezi střelce domácí Mareš. Autor dvou branek byl pochopitelně velmi šťastný. „Jsme maximálně spokojeni. Naše výhra je důležitá pro to, že máme body k záchraně. To jsme nutně potřebovali. A bylo to umocněno tím, že to bylo televizní utkání. Těšili jsme se moc. Je to hlavně výkon celého mančaftu a ne jednotlivce,“ prohodil Pavel Mareš a spěchal do studia České televize na další rozhovor.
Zatímco domácí se mohli se svými příznivci radovat, hosté odcházeli hodně smutní. „Taky jsme se moc těšili, ale výsledkově to pro nás nedopadlo. To, co jsme si řekli, zůstalo v kabině. Nebojovali jsme a udělali jsme zbytečné chyby. Proto jsme prohráli a naprosto zaslouženě,“ přiznal záložník Pátku Jan Kalina. Jeho tým položily tři fatální hrubky. „Je to tak. V prvním poločase jsme udělali tři a to rozhodlo. Sami jsme si vytvořili asi jeden náznak šance. Druhá půle už byla vyrovnanější,“ hodnotil utkání Kalina.
 Po změně stran a hlavně po čtvrté brance Loučeně se už jen dohrávalo. „Už na začátku rozhodly naše chyby, kdy jsme soupeři nahráli na dva góly. Pak jsem udělal chybu já a přišel gól do šatny, to byla chyba,“ sypal si popel na hlavu nejprve útočník a poté stoper Jaromír Bulíř. Ten v poločase věřil v obrat. „Ještě jsme doufali, protože jsme sehráli zápasy, které jsme takhle zlomili. Výsledkově jsme to nezvládli, ale užili jsme si tu atmosféru. Byli jsme Loučeni takovým veselým sparing partnerem. Ale jsme rádi, že los vyšel právě na nás,“ vyprávěl Bulíř.
 Domácí borci jásali, pózovali svým příznivcům – fotografům. „Bylo to o chybách a ty udělal soupeř. Jinak to bylo fajn a my jsme si to užili. Pěkná návštěva, takže super,“ usmíval se kapitán vítězů Jan Štěpánek.
Také trenéři prožívali rozdílné pocity. Radost i úleva byly na straně domácího lodivoda Otakara Ottomanského. „Velká spokojenost. Takový výsledek jsme potřebovali a bylo to několikanásobně umocněno tím, že to bylo v televizi,“ zářil štěstím kouč Loučeně. „Nervozita byla vidět na soupeři. Já jsem byl spíš nervózní z toho, aby dopadlo všechno to okolo zápasu,“ řekl Ottomanský. A co speciální odměna pro hráče? „Od trenéra ne, ale něco slíbil asistent. Uvidíme, jestli to dopadne, ale nemůžu to prozradit,“ smál ihned po utkání trenér vítězů.
     Hořkou pilulku musel spolknout trenér Pátku. „Jsem z výkonu nešťastný. Přijeli nás podpořit diváci a jsem naštvaný proto, že nám to svázalo nohy. Hráče jsem nepoznával,“ řekl Pavel de Giorgii. „Chtěli jsme si to užít, ale někteří měli velký respekt,“ všiml si kouč hostí. „Pustím si utkání ze záznamu, ale nevím, jestli ho dokoukám,“ trpce dodal kouč.

 

Sestavy:

Loučeň: Bednář – Krupička, Holler, Poulíček (51. Farkaš), J. Bašus – Prisčák (70. Špalda), Vlasák, Gregar (88. Melčák), Mareš (87. Bartoň) – Štěpánek, Holánek (81. Peterka).
Pátek: Kmoch – Novák (46. Jiří Fořt), Kohoutek, Sporiš (65. Fiedler), Krejčík (37. Bureš) – Kalina, Jirásek, Lambert, Baran (83. Stehlík) – Bulíř, Jan Fořt (80. Martin Vančura).

Branky: 19. Gregar, 34. Štěpánek, 45. a 51. Mareš. 
Rozhodčí: Žáková. ŽK: Štěpánek – Jan Fořt. Diváci: 680 platících. 

Z fotbalového utkání I.B třídy Loučeň - Pátek (4:0)
Zdroj: Deník/Vladimír Malinovský
 Sdílet na sociálních sítích: